Okulun Tarihçesi

Osman Örek Meslek Lisesi daha önce Haspolat Meslek Lisesi adı altında Haspolat köyünde bulunan okul binasında eğitim ve öğretim yapmaktaydı.

İlk olarak fabrika olarak inşa edilen ve bu amaçla kullanılan bu bina 16 Aralık 1974 tarihinde meslek edindirme kurslarının düzenlediği ve yürütüldüğü Endüstri Eğitim Merkezi’ne dönüştürüldü.

Daha sonra kurum 1977 yılında Endüstri Eğitim Verimlilik Merkezi adını aldı. Bir süre sonra kurs merkezi Lefkoşa Merkez’de bulunan Çalışma Bakanlığı binasına aktarıldı. Boş durumda bulunan bina 1979 -1980 yılları arasında İleri Teknoloji Endüstri Hazırlık öğrencilerine(Bügünkü DAÜ) ev sahipliği yaptı.

Kısa bir süre sonra İleri Teknoloji Endüstri Hazırlık Sınıfı Gazi Mağusa’ya aktarıldı. İkinci kez boş kalan okul binası 1988 yılında Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’ne kayıtlı Pratik Sanat Okulu öğrencilerine eğitim vermek üzere hizmete açıldı.

Ardından Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi bünyesinden ayrı bir eğitim kurumu olması düşünülerek 1990 yılında Haspolat Endüstri Pratik Sanat Okulu olarak eğitim kurumları arasındaki yerini aldı.

Bu programda Ağaç İşleri, Metal İşleri, Motor ve Elektrik Bölümleri bulunmaktaydı. Gelişen teknoloji ve iş hayatındaki ihtiyaçlar, okulun meslek lisesine dönüşmesine neden olmuştur ve okulumuz 2004 yılında Haspolat Meslek Lisesi adını almıştır.

Daha sonra okulumuz Haspolat Okul Binası’ndan ayrılarak 2018 – 2019 döneminde İlahiyat Koleji çatısı altında meslek eğitimine geçici olarak devam etmiştir. 2019 – 2020 döneminde ise okulumuz Göçmenköy bölgesinde blunan eski Bayraktar Ortaokulu’nun bulunduğu yere ek bina yapılmak suretiyle taşınarak Osman Örek Meslek Lisesi adı almıştır. Okulumuz konumu itibari ile büyümeğe ve gelişime son derece açıktır.

Okulda 3 alanda modüler eğitim yapılmaktadır ve bu alanlar aşağıdaki gibidir:

1. Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı

2. Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı

3. Bilişim Teknolojileri Alanı